Ett möte fyllt av värme och engagemang

Förra veckan åkte våra samordnare Eva och Marie till Göteborg och Skolsköterskekongressen för att möta dem som finns nära unga i skolan varje dag. Det blev en dag full av fina samtal och påminnelser om varför vårt arbete betyder något.

Det finns en särskild känsla i att stå öga mot öga med människor som möter unga varje dag. Den känslan följde med oss genom hela Skolsköterskekongressen på Svenska Mässan i Göteborg i förra veckan. Där träffade vi skolsköterskor, elevhälsochefer och medicinskt ansvariga. Mellan oss fanns en varm energi och en delad vilja att unga ska må bra och ha det bra.

Årets tema var ”Så synliggör vi de osynliga”. Få teman hade kunnat kännas mer rätt för oss. Många unga bär på tankar som de aldrig sätter ord på. Det är just för dem vi finns.

Samtalen vid vår monter såg olika ut, några kände till oss sedan tidigare och ville bara säga hej och andra blev förvånade när de förstod att vår chatt finns för alla unga, även för tjejer. Flera tyckte att det var fint att chatten är både anonym och kostnadsfri, men kanske allra mest att vi även erbjuder kostnadsfria videosamtal under 2026. Några kände igen S:t Lukas sedan länge och när de förstod att Unga Lukas är en ungdomssatsning från S:t Lukas blev de genast trygga med att tipsa unga om oss.

I sådana möten påminns vi om varför vi finns. Bakom varje skolsköterska och elevhälsochef finns unga som ibland behöver någon att prata med när tankarna snurrar. Ju fler vuxna som känner till oss, desto lättare blir det för unga att hitta vägen hit.

Vi åkte hem med en stark känsla av att det vi gör spelar roll. Tack till alla som stannade till och delade en stund med oss. Vill du veta mer om vår anonyma stödchatt eller våra kostnadsfria videosamtal är du varmt välkommen att höra av dig.

 

 

Relaterade inlägg

Unga Lukas öppnar upp för kostnadsfria videosamtal igen

Unga Lukas öppnar upp för kostnadsfria videosamtal igen

Från och med 4 maj kan unga i åldern 15–25 år boka kostnadsfria videosamtal direkt via vår hemsida. Det behövs ingen remiss och man kan ofta få en tid inom några dagar med en legitimerad psykolog eller psykoterapeut.